Buradayız
Şerifali Mah Barbaros Cad. Miras Sok. No:18 İstanbul - Türkiye
Bize Ulaşın
+90 (216) 420 22 22
Hafta İçi Çalışma
9.00 - 19.00

Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı nedir? Baskı yapmanın oldukça fazla tekniği bulunmaktadır. bu incelemeler göz önünde bulundurulduğunda dijital baskının da günümüzde en popüler olan baskı çeşidi olduğunu görmekteyiz. Peki dijital baskı nedir? Herkesin övgü ile bahsettiği ve son yılların en popüler sistemi haline gelmiş olan bu baskı çeşidi, dijital ortamda bulunan görsellerin ya da yazıların birçok materyal üzerine basılmış halidir. Dijital baskı nedir? materyalleri sınırlandırılamayacak kadar çeşitlidir. Bardak, kupa, yastık, tepsi, vazo vb. akla gelen her konu dijital baskının materyali olabilmektedir. Dijital baskının en önemli ayrıntısı küçük baskı işleri için kullanılmasıdır. Bunun nedeni dijital ortamda bulunan görsel ya da metnin çözünürlük kalitesini düşürmemek içindir.

Dijital baskı nedir? Dijital baskı tasarımları ya da fotoğrafları elektronik ortamda hazırlanmaktadır. Oldukça gelişmiş bir baskı tekniğidir. El değmeden yapılır. Hızlı ve teknolojik açıdan en pratik uygulama alanı bulan baskı çeşididir. Yaygın olarak kullanım halinde olması bu baskı çeşidini oldukça ekonomik hale getirmiştir. Photoshop, Corel vb. bilgisayar fotoğraf düzenleyici ve tasarım yapıcı uygulama alanları ile birlikte kullanılmaktadır.

Dijital baskı oldukça uzun süre dayanıklılık sağlamaktadır. Bu dayanaklığı sağlayan da kullanılan solvent bazlı boyalardır. Ayrıca hava şartlarına uygun olarak hazırlanması nedeni ile dijital baskılar üzerinden bilbord, tabela ve afiş gibi birçok reklam ürünü hazırlanmaktadır.

Dijital Baskı ile Nasıl Çalışılır?

Geleneksel baskı metotlarında genellikle baskı kalıbı kullanılmaktadır. Oysa dijital baskıda böyle bir uygulama alanı bulunmadığı için oldukça pratik hazırlanır. Dijital baskı nedir? Dijital baskı ile nasıl çalışılır? Dijital ortam ile hazırlanan her uygulama alanı hayatımıza pratiklik katmıştır. Bu baskı çeşidinde hata yapma payı bulunmaktadır. Diğer baskı çeşitlerinde hata yapıldığında kalıbın çöpe atılıp yeniden kalıp hazırlanması gibi uzun uğraştırıcı sorunlar varken dijital baskıda kalıp olmadığı için hata yapma ihtimaline karşı ön değerlendirme imkanı bulunmaktadır.

Öncelikli olarak baskı yapılacak tasarım dijital ortamda oluşturulur. Ardından ön değerlendirme yapılır. Eğer bir hata varsa henüz baskı işlemi gerçekleşmemişken düzeltilir. Bu da büyük kolaylıktır. Ardından her şeyin kontrol edilip de basılması için uygun hale gelmesinden sonra dakikalar içerisinde görsel belirtilen nesneye basılır. Bu açıdan oldukça kolay ve ekonomik bir yapısı bulunmaktadır. Hata yapmaya şans verir. Baskı öncesi hazırlık aşamasının olmaması, tasarımın tamamen çevrim içi ortamda hazırlanıyor olması hız bakımından kolaylık sağlamıştır.

Hem hazırlayan için hem de müşteri için hız zaman tasarrufu yapabilmek açısından önem kazanmıştır. Dijital baskı makineleri kapasitesine göre ve sınırlarına göre çeşitlilik göstermektedir her dijital makinenin görüntü işleme birimi bulunur. Bilgisayar ortamında yapılan ve düzenlenen tasarımlar, dijital baskı makinelerini Raster ımage processor bölümüne gönderilir. Buradan da belirtilen nesnenin ölçü ve şemasına uygun olarak baskı işlemini gerçekleştirir.

Neden Dijital Baskı?

Dijital baskı nedir? Ofset baskıya nazaran daha ekonomiktir. Yüksek hız gösteren makineler tarafından dijital baskı yapılır. En kapsamlı dijital baskı makinesinde bir saat içerisinde 50 ile 100m2 arası çıktı alabilme özelliği bulunmaktadır. Tasarımın özgürlüğü ancak dijital baskı ile yansıtılabilmektedir. Amaca uygunluk gösterir.

Yorum Yapın

WhatsApp chat